Je to vôbec možné?… áno, ale nie je to ani náhodou jednoduché a priam nemožné zo dňa na deň. Každý človek so zdravým sebavedomím o sebe pochybuje a neváži si samého seba. Všetci sa s tým vysporadúvame ináč. Niektorí majú depresie, iní sa utiahnu do ústrania, no sú aj takí, ktorí sa s tým naučili žiť. Nie je ľahké priznať si, že v niečom nie sme dobrí, prípadne, že nie všetko nám pristane alebo, že sa zle zachováme. Väčšina z nás sa to snaží zakryť práve tým, že sa ukážu, pochvália, alebo presunú pozornosť z danej nedokonalosti na sebe na niečo iné. Robíš to tak aj ty? Nemal/a by si. Takýmto spôsobom si tak akurát ešte viac podupávaš sebavedomie a neistotu.

Ale rozumiem ti, v 21. storočí je naozaj problém cítiť sa vôbec dostatočne. V dobe, kedy prevláda virtuálna realita a nafingované fotky, greenscreeny, povylepšované telá, zakryté nedokonalosti,… je priam nemožné vidieť tú pravú dokonalosť, ktorá sa ukrýva práve v našich chybách a nedokonalostiach. Iba tie nás robia tými, ktorými sme. Každému z nás sa určite na sebe niečo nepáči a nemusí to byť len jedna vec, ktorú by zmenil najradšej okamžite. Presne tá vec nám uberá sebavedomie a v tom horšom prípade spôsobuje až záchvaty úzkosti. Môže to byť výška, váha, farba vlasov/očí, nos, akné… Možností je veľa. Určite aj tebe niečo také, s čím si nespokojný/á napadlo. A tým sa dostávam k pointe toho, čo ti chcem povedať. Už si veľakrát počul/a, že nikto nie je dokonalý. A čo s tým? Podľa mňa je to veľmi neosobné a hlavne nepravdivé. Pretože skutočnosť je, že ty dokonalý/á si. Nikto nie je ako ty a ani akoby veľmi sa snažil, nikdy ani TY nebude. Ty si originál, jediný žijúci vôbec! So všetkými tvojimi nedokonalosťami, zlyhaniami a nedostatkami. Ty si jednoducho tvoja najdokonalejšia podoba!

Viem, možno mi neveríš, no ak si to dočítal/a až sem, je jasné, že okrem toho, že ťa to zaujíma, to chceš zmeniť a chceš si veriť viac. Ako to dosiahnuť? Nuž ľudská myseľ je celkom dosť komplikovaná a zvyčajne sme náročnejší a prísnejší na samého seba ako na ostatných, teda nebude ľahké zmeniť to ako vnímaš samého seba, ale za pokus to stojí. Ak si napríklad chorý/á a chýba ti vitamín C tak čo urobíš? Ideš do lekárne a kúpiš si vitamín C, prípadne začneš jesť citrusy alebo hocičo, čo ho obsahuje. Jednoducho ak ti niečo chýba, tak si to dodáš. A v tom aby si si veril/a viac to nebude ináč.

Trik bude v tom, že každé ráno (ak to bude potrebné môžeš aj viackrát do dňa) sa na seba pozrieš do zrkadla, bez makeupu, učesaných vlasov, neupravený/á, jednoducho ty a usmeješ sa na seba. A budeš sa snažiť usmievať celý deň. Okrem toho, že už od rána budeš mať dobrú náladu (teda ak sa usmeješ naozaj úprimne a s tým, že to chceš), ak sa budeš usmievať aj počas dňa, budeš si viac veriť a ľudia, ktorí hoci len okolo teba prejdú na ulici sa na teba budú pozerať ináč. Neveríš? Skús to. Niekomu to môže trvať týždeň, niekomu rok, možno dlhšie. Ale ak sa na to budeš naozaj sústrediť a budeš vnímať svoje nedokonalosti a nedostatky ako to, čo ťa robí kým si, začneš si naozaj veriť. A okrem toho, že sa zmení tvoj vnútorný postoj k sebe samému, zmení sa aj tvoj výzor a vonkajší vzhľad. Pretože ľudia si veľakrát ani nevšimnú to, z čoho si nesvoj a prečo si neveríš, ale ver mi, cítia to. Ak si však začneš veriť, budeš oveľa pozitívnejší a dosiahneš toho oveľa viac. Možno prekonáš strach a pozveš svoju tajnú lásku na rande, vydáš to video na ytb, dostaneš prácu snov… Hocičo čo si zmyslíš a v čom si budeš veriť.


A ako to máš ty? Veríš si, či skôr o sebe pochybuješ?

Niekedy naozaj stačí iba malý úsmev každé ráno.

*PS: S tým, že si neverím mám obrovský problém aj ja. Na to, aby som ho však vedela odstrániť, som ho musela najskôr pomenovať. No cítim, že samú seba tak nevnímam jediná a verím, že sa môžeme potiahnuť a spolu si dodať odvahu a veriť samým sebe viac. Čo myslíš?