Ako si urobiť dreamboard

Každý pozná tie typické novoročné predsavzatia, že schudne, bude viac cestovať, zmení prácu, nájde si lásku svojho života etc.
Čo maju všetky tieto ciele spoločné? Ak si aj nejaký z nich skúsil, žiaden si nedotiahol/la do konca.

Dôvodov, prečo sa ti ešte ani jeden takýto novoročný cieľ nepodarilo splniť je hneď niekoľko. Aby sme zistili ako tento problém vyriešiť, musíme sa ale pozrieť najskôr na jeho príčiny.

Prihlás sa na odoberanie noviniek, aby ti nič neušlo
a vedel si o všetkom, ako prvý!

[newsletter_form type=”minimal” lists=”undefined” button_color=”#FFFFFF”]

Nemáš konkrétny cieľ

To, že si povieš, že schudneš, budeš viac cestovať, prečítaš viac kníh, sú možno ciele, ale nie dosiahnuteľné. Nedáju sa totiž merať. Pointou ak chceš nejaký cieľ dosiahnuť je, že si musíš určiť jeho konkrétny rozmer. Nesmieš to nechať len tak vo všeobecnosti.

  • Ak chceš viac cestovať daj si cieľ: pôjdem do 3 nových krajín
  • Ak si chceš schudnúť daj si konkrétne číslo: napr. 10 kg
  • Ak chceš začať čítať viac kníh tak si povedz, že prečítaš 15 kníh

Ak si totižto určíš konkrétny cieľ je pre tvoju psychiku jednoduchšie sa nastaviť tak, že ho splníš, pretože sa viaže na konkrétny rozmer. (číslo, miesto,…)

Máš cieľ bez deadlinu

Nestačí si povedať, že v roku 2020 chcem dosiahnuť to a to. Tvoja psychika bude totiž nastavená, že máš na to čas do konca roka. A ako vačšina ľudí sa začneme o dané veci zaujímať a konať, až keď nám horí pod zadkom. No a vtedy už je na takéto ciele a predsavzatia neskoro.

Daj si cieľ s deadlinom. Napríklad, že do 29. 2. 2020 prečítaš š knihy. Nastaví ti to myseľ tak, že budeš mať čas pokým máš cieľ splniť viazaný na kratšie obdobie ako je rok a tak na danom cieli začneš pracovať skôr a máš oveľa väčšiu šancu na úspech.

Nemáš plán

Môžeš ovládať teóriu toho, že si definuješ cieľ presne aj si ho časovo ohraničíš, no ak skočíš len z bodu A do bodu Z a nič medzi tým je vysoká šanca, že sa zasekneš už na začiatku, pretože budeš cítiť nad sebou obrovskú ťarchu toho veľkého cieľa a bude ťa to frustrovať. Preto je najlepšie si tento veľký cieľ rozbiť na menšie cieľe a checkpointy. Dajme tomu, že si si dal/a cieľ ušetriť za rok 1200€. Ak si študent, tak sa ti to môže zdať ako veľmi vysoká čiastka. A to ťa môže práve hneď na začiatku odradiť. Kde naberieš 1200€?! No ak si povieš že každý mesiac si odložíš z výplaty 100€ bokom, už sa to zdá jednoduhšie. Ak si to dáš ešte na menšie, tak to je 25€ na týždeň čo vychádza na 3,57€ na deň. To je menej ako káva/víno s kamoškou. Keď ju namiesto toho, aby ste išli von pozveš na kávu/víno k sebe domov a tieto peniaze si odložíš bokom, za rok máš 1200€ akoby nič.

Rovnaký princíp môžeš zvoliť aj pri chudnutí. Ceľ si dáš napríklad, že do leta (6 mesiacov) schudneš 10 kg a rozdelíš si to na menšie to je nejakých 1,6 kg na mesiac Čiže 0,5 kg na týždeň. A už ti to vôbec nepríde také strašné a nereálne.

Tvoj cieľ nie je reálny

To je ďalší obrovský problém, s ktorým bojujú mnohí. No aj v tomto prípade platí staré-známe “menej je viac”. Keď si zadávaš cieľ musíš sa aj realisticky pozrieť na výsledok, ktorý chceš dosiahnuť, či to vôbec je možné. Keď si dáš cieľ, že budeš chodiť do fitka 5x do týždňa a máš školu, prácu a ešte nejaké povinnosti mimo toho, je veľká pravsepodobnosť, že to nedáš. Ale nie preto, že by si na to nemal/a kondičku, ale pretože na to nemáš čas. Radšej začni pomenej, napríklad si povedz, že budeš chodiť do fitka 3x do týždňa (napr. pondelky, stredy a soboty – pretože vtedy na to aj reálne čas máš). Ak sa ti podarí takto 2 týždne chodiť pravidelne a uvidíš, že máš este napríklad čas ísť tam častejšie, tak si pokojne pridaj na dňoch. Je to určite lepšie ako si povedať neuvážene, že to stihneš 5x hneď zo začiatku, keď na to reálne čas nemáš. Iba ťa to zbytočne demotivuje a budeš sa cítiť neschopne,

Dávaš si toho príliš veľa

Viem, že začiatok nového roka pre niektorých ľudí môže byť dosť stresujúci. Najmä ak sa rozhodneme zmeniť si život o 180 stupňov zo dňa na deň a nič tomu nepredchádza. Urobíme si siahodlhý zoznam vecí, ktoré by sme chceli dosiahnuť ale žiaden plán ako v tom aj vytrvať a uspieť.

Preto si urob list priorít a vyber si 2-3 ciele, ktorým sa budeš venovať na 100%. Až potom čo ich dosiahneš si pridaj ďalšie. Len si nedávaj naraz viac ako dokážeš zvládnuť, pretože multitasking v tomto prípade NEFUNGUJE. Skončí to stále pri tom, že sa vzdáš vo všetkých smeroch, pretože z toho obrovského množstva cieľov si nebudeš vedieť vybrať, s ktorým skôr začať.

https://www.instagram.com/p/B66epXDBAeY/

Ako teda môžeš byť úspešný v roku 2020?

Vyber si 2- 3 reálne ciele s konkrétnym rozmerom, ktorým budeš venovať 100% svojej pozornosti. Urči si dokedy na nich budeš pracovať, aby sa ti ich podarilo dosiahnuť a naplánuj si ako budeš postupovať.

Všetko dobré do nového roka a veľa vytrvalosti pri plnení tvojich novoročných cieľov.

s láskou
Karinka