Čím dlhšie som tento článok odmietala napísať, tým viac žiadostí, aby som ho napísala mi prišlo. To dá celkom rozum však? Je tu akurát malinký problém a to, že sa necítim ako dostatočne kompetentná písať o takejto téme, keďže vo svete Instagramu sa s 2k ďaleko nevyhrabete. Ale aj vďaka tebe mám niečo, na čo som právom hrdá. A to je sakra dobrý engagement!
Takže keď som uviedla na pravú mieru, že nie som odborník, ani žiadny influencer s fake followermi, prípadne členka klanu apple insta súťaží s tisícovým membershipom, môžeme pokračovať ďalej a posunúť sa na dnešný članok, ktorý sa bude ako ináč zameriavať na Instagram. Rozdelila som ho do viacerých bodov, v ktorých vám prezradím moje tipy a triky, ktoré som objavila, prípadne sa naučila počas svojho online života.

Keďže vás zaujíma o mojom instagrame asi všetko od fotiek, cez popisy, hashtagy, úpravy fotiek, stories, nálepky, kedy fotky pridávam a najmä prečo mám tak vysoký engagement, rozhodla som sa to všetko spísať, aby som možno aj tebe pomohla s tvojim instagramom.

EGNAGEMENT

*FYI engagement na instagrame je niečo ako štatistika, ktorá ti ukáže percento, z tvojich followerov, ktoré sa reálne zapája do diania na tvojom profile (rátajú sa tam ❤️, komentáre aj uloženia a celkova odozva).*

Ako som už spomínala, môj engagement je dosť vysoký. Momentálne to je nejakých 25% za čo som svojim sledovateľom veľmi vďačná a beriem to, ako pozitívny feedback, že sa im páči čo robím a baví ich môj content.

*štatistika je z aplikácie Influee*

Pomocou stránky https://phlanx.com/engagement-calculator si jednoducho môžeš vypočítať aj svoj engagement, prípadne engagemnet akéhokoľvek účtu na instagrame. Stačí ti na to len prihlasovacie meno.
Hodnoty dobrého engagementu sa líšia. Zvyčajne to je niekde medzi 3%-6% a to sa berie už ako veľmi dobrá štatistika. V praxi to znamená, že napríklad taký účet s 10k followers má na fotke 3k ❤️ plus komentáre. No je to vždy tak? Realita je bohužial taká, že ak účty s 10k majú hoci len 1k ❤️ tak ak to je už veľa. Prečo je tomu tak? Možností je viac. Mohli si followerov kúpiť, nevedia kedy fotky pridávať, zúčastnili sa v hromadnej insta súťaži, nezapájajú sa aktívne do diania na instagrame, alebo si jednoducho pohnevali algoritmus.

POČET SLEDOVATEĽOV

Kúpiť či nekúpiť?

Rozhodne nekúpiť (nenaklikať) ! Bez pardónu. Nezaujíma ma aký máš na to dôvod. Jednoducho je to neprípustné v každom prípade. Možno sa budeš falošne cítiť lepšie na 5 minút, že ti tam svieti vyššie číslo, no ver mi, tá radosť ťa prejde. Vravíš si, že veď čo sa môže stať, je to len online svet? No je toho mnoho čo sa dá pokaziť aj v reálnom svete. Aj keď budeš mať vyššie číslo followerov, budeš mať menej lajkov na fotkách, tvoje posty sa nebudú zobrazovať ani tvojim doterajším followerom, lebo instagram to vyhodnotí, ako nezaujímavý content, keďže to ľudia nelajkujú. Dokonca sa ti môže stať aj nemilá vec akou je shadow banning, alebo ti môžu dokonca až zablokovať instagram, pretože kúpu followerov majú v ich Privacy policy zadefinovanú ako manipuláciu s verejnou mienkou ľudí. A v neposlednom rade, ľudia si tvoj záhadný nárast followerov všímnú a nebudú ťa brať vážne ani v reálnom živote, nie sú predsa včerajší. Podvod ako podvod.

V minulosti išlo o to, mať čím viac followerov a likes nikoho nezaujímali. Teraz je to však naopak. Ľudom a značkám záleží na celkovom dianí na profile a publiku, ktoré daná osoba má. Zaujíma ich nejaká výpovedná hodnota, nie vysoký počet falošných sledujúcich.

APLIKÁCIE

Ak si myslíš, že na perfektný feed, stories a celkovo dokonalý instagram ti stačí mať len Instagram, dovoľ mi vyviesť ťa z omylu. Samozrejme, každý to berie ináč. Niekomu stačia len funkcie, ktoré ponúka samotný Instagram. No ak chceš vyčnievať z davu a posunúť svoj účet vyššue, musíš pre to urobiť niečo viac.

Konkrétne kvôli Instagramu, s ktorým je úzko spätý aj môj blog, mám vytvorené rovno 3 skupinky v mobile.

V skupine Instagram? mám všetky aplikácie, ktoré sa priamo týkajú Instagramu. To znamená aplikácie na stories, úpravu fotiek, prehľad štatistík, feedu a tak podobne.

  • Stories: Unfold, Mojo, Stories Edit, Story art
  • Úprava fotiek: Lightroom, PicsArt
  • Feed: Inpreview
  • Štatistika: WhenToPost
  • Outfity z instagramu: LIKEtoKNOWit

V skupine Blog? mám všetky aplikácie, ktoré úzko súvisia s Blogom. Čiže si viem priamo z mobilu upraviť článok, alebo pridať fotky, vyskladať outfit, pozrieť čo práve letí, alebo mať prehľad v spoluprácach.

  • Blog: WordPress, Bloglovin
  • Outfity: Stylebook
  • Spolupráce: Influee

V skupine Video ? mám aplikácie na rýchlu úpravu videí, zväčša do storiek, na ktorú nepotrebujem MacBook, ale na menšie úpravy mi bohate postači aj mobil.

  • Videá: iMovie, InShot

STORIES

Jedna z najviac využívaných funkcií na instagrame sú rozhodne stories. Pomocou tejto funkcie viete zdieľať fotky, ktoré možno nie sú až tak insta friendly na to, aby ste ich pridali ako post, ale na 24h v príbehu nikoho neurazia (možno). Ako vieš, stories využívam denne. Vďaka nim môžeš sledovať priebeh môjho dňa o ktorom by si ináč nemal/a šajnu. Viem ti cez ne predstaviť rôznych zaujímavých ľudí, alebo nové produkty, prípadne sa ťa pýtam na názor, čo ťa zaujíma, čo chceš vidieť na blogu a podobne. Ak ma teda nesleduješ, určite mi hoď follow na @karinkucha, aby ti nič neušlo a podieľal/a si sa na dianí tu na blogu, vyjadril/a svoj názor, alebo sa ma opýtal/a čo máš na srdiečku.

Ak pridávam story, väčšinou fotím cez fotoaparát v mobile a tak to pridám cez Instagram, pretože ak fotíš priamo cez Instagram, kazí to kvalitu. Jedine kedy fotím priamo cez Instagram je, keď používam filter. Najčastejšie u mňa môžete vidieť Smoot skin, The natural, Now 2.0, Nude&Tiffany, Tan & Dust alebo Rosé. No využívam ich naozaj minimálne. Čo sa týka filtov čo ponúka instagram priamo na fotku, dlho som používala Melbourne, ale momentálne si celkom idem Jaipur/Cairo. Ak sa mi veľmi chce, tak fotku pred pridaním do story upravím v Lightroome alebo Picsarte, no radšej to nechávam neupravené.

Ďalej si si mohol/mohla všimnúť, že v stories mám pridané rôzne kvietočky, nápisy, obrázky…. Za ne vďačim talentovanej @danyelaart, ktorá je moja pastelová soulmate. Odtieň rúžovej v jej dizajnoch je jednoducho moja srdcovka! ?.
Na výber má rôzne kolekcie, ktoré neustále obmieňa, aby boli aktuálne. Po ich zakúpení ti na mail prídu rozkošné obrázky aj s návodom “Ako na to” a vieš si nimi jednoducho oživiť stories a odlíšiť sa tak od ostaných. Určite sa pozri na www.danyelaart.com kde si možeš pozrieť jej portfólio a dizajny.

Taktiež existuje mnoho spôsobov ako pridať do story viackrát rovnaký text a poprekrývať ho cez seba, alebo napísať každé písmenko osobitne, niečo nakresliť… kreativite sa medze nekladú. Pinterest a Youtube sú preplnené návodmi ako na to, tak ak nemáš nápady, tam nájdeš niečo, čo ťa určite zaujme a inšpiruje.

DOKONALÝ FEED

Tiež sa ti už stalo (prípadne si to robil/a), že niekto pridal fotku a v zápätí ju vymazal a pridal o chvíľu inú, prípadne tú istú, len na nej jemne upravil farby alebo ju orezal? Niekedy sa môže stať, že ju omylom zmaže, alebo pridá takú čo nechce. No veľa ľudí to používa ako spôsob na zistenie, či sa tá fotka do feedu hodí, alebo nie. Je to dosť nešťastné riešenie, pretože po A) to ľudí otravuje a pravdepodobne sa zhrozia, že ako je možné, že ti dali presne na tú istú fotku like pred chvíľou a o 5 minút im tam vyskočí zas a už tam lajk nemajú a po B) má to nepriaznivý vplyv na algoritmus. V tejto časti ti ukážem ako sa to dá urobiť efektívnejšie.

Denne mi chodí množstvo otázok ohľadne mojho feedu. Najčastejšia je: “Ako je možné, že nepoužívaš preretušované presety a predsa tie fotky spolu ladia?” . V prvom rade treba poznamenať, že som asi najväčšia perfekcionistka akú svet ani nevidel a doslova ma vytáča keď mi niečo nesedí. Pre dokonalý feed som schopná aj o 3 ráno si premazať instagram, aby som s ním bola úplne spokojná (čo samozrejme nikdy nebudem??‍♀️). To je podstatné, mať pre to cit a vidieť nedokonalosti. V druhom rade netreba zabúdať, že o 99% fotiek sa mi stará @martin_straka_photo, ktorý už pozná moju predstavu, farebnú škálu a celkový dojem, ktorý chcem, aby z fotky vyžaroval. A on je na toto odborník. Ja si už potom len vyberám a plánujem, aká fotka mi kedy bude pasovať.

Na to využívam aplikáciu InPreview, ktorú mám prepojenú s instagramom. V nej mám načítaný momentálny feed a viem si tam pridať nové (skryť staré) fotky a usporiadať ich tak, aby spolu ladili. InPreview má aj funkciu naplánovať pridanie fotky, kedy si nastavíte presnú hodinu a pridá to fotku za vás. Čiže už žiadne pridávanie a následné mazanie fotiek, či strieľanie na slepo, či sa to bude alebo nebude do feedu hodiť. ✌?

Podľa čoho nastaviť správny čas, kedy fotku pridať, aby ju videlo najviac ľudí? Lebo to nie je len tak, že keď máte čas vy, tak aj ostaní akurát scrollujú instagram a čakajú kým pridáte fotku. V tom či vaša fotka bude, alebo nebude mať úspech zohráva najväčšiu rolu prvých 30 minút. Ak počas polhodinky čo si fotku pridal/a si ju ľudia nevšimnú, nelajknú, prípadne nenechajú komentár, algoritmus ju označí za nezaujímavú a neukáže ju ďalším ľuďom. Naopak, ak v prvej polhodinke tvoju fotku budú ľudia lajkovať, komentovať a ukladať si ju, tak ju algoritmus posunie ďalej, lebo ju označí za zaujímavú.

Pre predstavu tu máte porovnanie dvoch fotiek, kedy v počte ❤️ zohral veľkú rolu čas, kedy som jednotlivé fotky pridala. Dosť rozdiel však?

Na to, aby si vedel/a kedy sa ti najviac oplatí pridať fotku, bohate postačí aj štatistika priamo z Instagramu, no pre podrobnejšiu štatistiku využívam aplikáciu WhenToPost, ktorá má viacero funkcií. Super je na nej aj to, že priamo odpočítava hodiny do tvojho najlepšieho času, kedy budeš mať najvyšší engagement a upozorní ťa 15 minút pred tým, ako máš fotku pridať. Vieš si to však spojiť a priamo si načasovať, aby ti podľa tvojho najlepšieho času automaticky pridalo fotku aj s popisom, ak to práve vtedy nebudeš môcť urobiť manuálne.

POPISY, HASHTAGY…

Čo sa týka popiskov, hashtagov, emoji, jazyku, fontu…, tak to je úplne na tebe a tvojom štýle. Niekto má rád dlhé popisy, niekto dáva emoji, niekto popisok nedáva. Voľba je naozaj tvoja. Ak sa necítiš na dlhé popisy tak ich nepíš. Ak chceš vyjadriť čo máš na srdiečku tak to urob!

Je to tvoj instagram, tvoja vizitka, tvoje rohodnutie.

Len preto, že niekto povie, že v roku 2020 sa píšu dlhé popisy neznamená, že tie krátke sa čítať nebudú, alebo že budeš znamenať menej. Hashtagy sú taktiež na tebe. Niekedy sa cítim na všetkých “full glam” 30, ale niekedy len na jeden výstižný alebo žiadny. Jasné, dobrá voľba hasthagov je dôležitá a existujú na to rôzne pravidlá podľa ktorých si sich máš vyberať, aby ťa objavilo viac nových ľudí. No ja som tomu až tak na chuť ešte neprišla.

To by bolo hádam tak v stručnosti základ z instagramu, na ktorý ja nedám dopustiť. Ak máš ešte nejaké otázky, prípadne ťa niečo zaujíma, alebo chceš druhú časť, nechaj mi komentár pod článkom, alebo napíš mi do DMs na instagrame. Rada ti pomôžem a poradím!

S láskou
Karinka