Každý o ňom rozpráva, každý si ho vytvára, no ty ho nemáš a nevieš prísť na to, ako to zmeniť. Aj tak by sa dala v skratke zhrnúť definícia kapsulového šatníka. A to je aj dôvod prečo si klikol/a na tento článok – chceš si ho vytvoriť.

No ale poďme pekne po poriadku. Najskôr si presne vysvetlíme, čo kapuslový šatník predstavuje.

Kapsulový šatník – ang. “Capsule wardrobe” je šatník vytvorený z určitého počtu kusov oblečenia, ktorý sa sezónne mení. Pointou je, aby sa jednotlivé kúsky v ňom dali medzi sebou ľahko kombinovať a tak nám ušetril čas pri výbere otfitu.

Krok 1. TRIEDENIE

Otvor svoju skriňu s oblečením. Kedy si ju naposledy triedil/a? Myslím naozaj do hĺbky. Predpokladám, že to bolo už dávno. Všetko treba vybrať von a dať naspäť len to, čo naozaj nosíš. Nie to čo si možno raz oblečieš na nejakú príležitosť, ktorá už nenastala 3 roky ale ty stále veríš, že sa niečo také objaví. Nezmysel! Máš v skrini iné veci, po ktorých by si siahol/siahla, ak by sa jednalo o nejkú špeciálnu príležitosť. Je jedno či ten kus oblečenia stál 3€ alebo 300€ stále je to vec, ktorá ti len zaberá miesto, pretože to nenosíš. Tieto nenosené veci môžeš posunúť kamarátkam, predať, dať na charitu, prípadne si z nich vytvoriť niečo nové.

Krok 2. FARBA & ŠTÝL

Skús sa pozrieť na veci, ktoré ti po triedení zostali. Akú majú farbu? Aký je to štýl? Tieto 2 otázky ti pomôžu zodpovedať 2 hlavné faktory pri vytváraní tvojho vlastného kapsulového šatníka.

  1. Farebnú škálu – v akých fabách bude tvoj kapsulový šatník (pastelové, sýte, neutrálne…)
  2. Štýl obliekania – k akému štýlu inklinuješ (romantický, rockový, elegantný, streetwear…)

Prípadne ak nie si spokojný/á s tým čo ti v skrini ostalo, môžeš si štýl či farbu šatníka zmeniť.

Krok 3. INŠPIRÁCIA

Pri vytváraní niečoho tak základného (lebo predsa niečo nosiť musíš) akou je šatník je potrebné mať dostatočnú inšpiráciu. Zdôrazňujem inšpiráciu! Nie, že otvoríš profil nejakej instagrammerky a kúpiš si všetko čo má ona na sebe, len preto, že ti to ladí do štýlu. Čiže nekopírovať, ale inšpirovať sa! Keď máme toto ujasnené, otvoríš si Pinterest, Instagram, Daybyme… alebo čokoľvek iné, kde vieš nájsť inšpiráciu. Zadáš kľúčové slová, buď už spojené s farbami, alebo štýlom vecí, ktoré chceš mať v šatníku. Tieto obrázky outfitov, ktoré sa ti páčia si vytlač, prípadne ulož a vytvor si z nich koláž. To bude fungovať ako inšpirácia ak nebudeš vedieť čo na seba a ukáže ti to smer, ktorým by sa mal tvoj šatník uberať.

Krok 4. ZOZNAM

Prichádza najťažšia časť tohto procesu a to je kúpa správneho oblečenia. Najťažsia preto, že ak nie si povolanie syn/dcéra musíš si tie peniaze nejako zarobiť, ale aj preto, že nájsť tú správnu vec, ktorú hľadáš niekedy trvá aj týždne, nie len hodiny. Podľa zoznamu, ktorý nájdeš nižšie, si vieš označiť, čo už máš a čo ti naopak v šatníku chýba. Podľa toho budeš vedieť, na čo sa máš pri nakupovaní sústrediť a výrazne ti to celý proces uľahčí.
Môžeš si ho ZADARMO stiahnuť TU.

Krok 5. OBLEČ SA!

Tak a teraz už len stačí otvoriť skriňu, doslova vytiahnuť prvé na čo ti padnú oči a bude to vyzerať super! Pretože máš všetky potrebné kúsky oblečenia, ktoré sa medzi sebou dajú jednoducho kombinovať.

Dúfam, že ti dnešný článok pomohol pri vytvorení svojho vlastného kapsulového šatníka.

S láskou
Karinka