Podľa štatistík, môj blog sledujú ľudia hlavne vo veku 15-23 rokov, čo znamená, že väčšina mojich čitateľov má tuto nádhernú udalosť ešte pred sebou. Ak si však starší/ia, a svoju stužkovú máš dávno za sebou, tak si ju môžeš aspoň pripomenúť prečítaním tohto postu, prípadne mi môžeš napísať nejaké rady do komentára ak ti niečo užitočné napadne.

Momentálne som začala študovať 5. ročník bilingválneho gymnázia, čo okrem maturity znamená, že budem mať čo nevidieť stužkovú. Pre veľa tried to znamená stres, chaos, vybavovačky na poslednú chvíľu, lenže to našťastie nie je náš problém. Aspoň zatiaľ. Hihi.

Dátum našej stužkovej sme si zvolili 9.11.2019 tak všetko plánovanie bude prispôsobené k tomuto dátumu. Ak máte stužkovú na začiatku októbra, treba myslieť na to, že tieto veci treba začať riešiť určite skôr ako na začiatku septembra. Ak vás to čaká až v januári tak máte podstatne viac času, ale neodporúčam sa na to spoliehať, pretože cez vianočné sviatky toho aj tak veľa nevybavíte a najlepšie by vám bolo mať pred vianočnými prázdninami už všetko dohodnuté a v januári už budete len dolaďovať detaily ako je program, čierna kronika etc.


Určite Vám odporúčam ako prvé, ešte niekedy v 1-2 ročníku rezervovať sálu. Čím skôr to začnete riešiť, tým viac možností na výberu budete mať a hlavne bez dátumu a miesta sa nepohnete. Všetko sa viaže na dátum vašej stužkovej, takže by to mala byť vaša priorita a vec N1 o ktorú sa treba postarať.

Ako ďalšie si môžte založiť spoločný účet, prípadne určiť jedného človeka, ktorý bude mať na starosti financie a vyberať od každého napríklad 20€ mesačne. Cena ktorá je potrebná vyzbierať na jednu osobu je minimálne 200€. Odporúčam to robiť takto, pretože platiť sa bude okrem zálohy za sálu všetko až v poslednom ročníku a čakať na to, pokým vám všetci dajú peniaze na zaplatenie DJ, kamaramana, fotografa, stravu, stužky, poháre,… osobitne, je vážne na nervy.

Ako ďalší krok odporúčam vybrať si DJ/ živú hudbu a fotografa. Či chcete mať zo stužkovej video je na vás ako sa dohodnete. Títo, zväčša páni, sa rezervujú dopredu na určitý dátum, tak dávajte pozor aby ste sa nepomýlili pri rezervácii a radšej si to viackrát overte, aby nevznikli zbytočné komplikácie. Aj v tomto prípade platí, že čím skôr to začnete vybavovať, tým máte viac možností na výber, pretože je ešte šanca, že nie sú vybookovaní na váš termín.

To Vám odporúčam začať riešiť najneskôr začiatkom 2. polroka v predposlednom ročníku. Čo sa týka kameramana a fotografa, odporúčam Vám kontaktovať môjho www.martin-straka.com ktorý môže aj za všetky dokonalé fotky na mojom blogu a instagrame a my ho máme na stužkovej taktiež. Spolupracuje s jedným kameramanom, tak ak chcete mať zabité 2 muchy jednou ranou, nemáte nad čím rozmýšľať. Sú to zohratá dvojka!

Taktiež si dajte pozor na oznamká, stužky, šerpy, poháre a pozvánky pre učiteľov, aby ste to začali riešiť skôr, jednak v tom nebudete mať taký chaos a ešte pred letnými prázdninami na to budete mať čas. Dané spoločnosti majú aj akcie, že ak si objednáte oznamka/stužky etc. do určitého dátumu, máte možnosť získať zľavu a vyjde vás to tak lacnejšie. My sme riešili tieto somarinky cez www.maruritne-oznamko.sk a ja som bola s nimi viac ako spokojná! Objednavky urobíte jedducho, pretože sa robia v Exceli a len zaškrtávate veci o ktoré máte / nemáte záujem, dopisujete mená a ak máte inú predstavu tak im joducho necháte v poznámkach odkaz a vyhovejú vám naozaj vo všetkom. Komunikácia cez mail je obzvlášť jednoduchá, keďže máte ako trieda svoj vlastný kód a majú v objednávkach prehľad.

Odporúčam Vám spomedzi seba v triede vybrať jednu hlavnú osobu, ktorá je čo sa týka organizácie najskúsenejšia, aby sa starala o to, aby to celé klaplo. Neradím vám však aby to bolo všetko iba na tej jednej osobe! Treba sa porozdeľovať do menších skupiniek a dohodnúť sa ktorá skupinka čo vybaví.

Čo treba vybaviť najskôr:

  • Sála
  • Fotograf/kameraman
  • DJ
  • Stužky + Oznamká
  • Točenie videa + fotenie

Mne osobne najviac vyhovovalo, ak som si urobila tabuľky v Exceli, osobitne na peniaze, vybavovačky, objednávky a podobne, aby to bolo všetko prehľadné. Chápem, že nie každý je taký control freak ako ja, ale v tejto situácii sa to celkom zíde.

Na začiatku septembra Vám odporúčam hneď si dohodnúť fotenie na oznamká a natáčanie videa “Kradnutie triednej knihy”, aby sa celý proces zbytočne nezdržiaval a vy ste už mohli kamarátom dať oznamká na stužkovej a nie až niekedy v máji, pokým sa k tomu dokopete. Tiež si skúste urobiť prieskum kto koľko kusov oznamiek potrebuje. Priemerne sa dáva tak 50 ks na osobu. Podľa môjho názoru je v tomto prípade lepšie objednať viac ako menej, ale zas s mierou, nie že si objednáte 100ks a 85ks sa vám zvýši. Aby ste nemuseli objednávať oznamká navyše aj pre spolužiakov, odporúčam Vám objednať si pamätníčky kde budete mať fotky všetkých. V poslednej dobe sú moderné aj tie americké “ročenky, kde si navzájom píšete nejaké pekné odkazy. Úprimne si myslím, že od takýchto komerčných spoločnosti, ktoré sprostredkúvajú materiály a vecičky na stužkovú sa zápisníky brať neoplatí, pretože majú tuto položku zbytočne predraženú. Takže ak si chcete napísať nejaké odkazy, radšej si kúpte zápisníčky z Aliexpressu, pripadne z Tigru, a ušetríte na tom.

Keď budete mať do konca septembra zarezervovanú sálu, DJ, kameramana a fotografa, stužky a oznamká, ste dohodnutí na fotení a točení videa, môžete si vydýchnuť, lebo to najnáročnejšie na vybavovanie máte za sebou.

PS: Ozvem sa s update o pár týždňov.

S láskou
Karinka