Ak nie si fanúšik serialu Peaky Blinders, heavy metalu alebo futbalu pravdepodobne si o Birminghame (ináč Brum) počul len tak matne.
Je to však 2. najväčsie mesto UK (hneď po Londýne) a nachádza sa presne medzi Londýnom a Manchesterom, priamo v strede Anglicka.

Peaky Blinders

Ak si fanúšik tohto seriálu, určite tvoje prvé kroky povedú do Small Heath a Garrison, No sklamem ťa. Totižto v slávnom Small Heath po PB nenájdeš ani stopu, kedže dané miesto bolo zničené počas vojny a už na mape neexistuje. Garrison pub má na googli možno stále vábivú fotku, ale ver mi, že realita je niekede úplne inde. A o tom, že si v ňom dáš Irish whisky, môžeš tak akurát snívať. Pub je totižto mimo prevádzky už dobrých pár rokov.

Nájdeš tu však veľa barov, podnikov a výletov s názvom Peaky Blinders, ale o čom možno nevieš sú graffiti Thomas Shelbyho v odľahlejšej časti mesta s názvom “The man I am” na Custard Factory. To je naozaj jediný viditeľný znak PB, ktorý nájdeš v celom Birminghame. Väčšina záberov v seriáli sa totižto natáčala v Manchesteri alebo Liverpoole.

The world’s biggest Primark

Brum sa pýši aj najväčším Primarkom na svelte, ktorý má až 5 poschodí! Nachádza sa v ňom Disney café, barber, či svet krásy. No a samozrejme tony a tony oblečenia za viac než dostupé ceny. Určite stojí za návštevu to vidieť ale ver mi, že s prázdnymi rukami neodídeš. Okolo Primarku totiž nájdeš aj iné známe obchody ako Zara, Next, Victoria’s Secret, Hollister … Nákupné centrum Bullring & Grand central je z kultúrneho a historického hľadiska nad zemou rozdelené a ponúka nádherný pohľad na katedrálu a mesto.

The Secret Garden + library

Neviem ako si na tom s čítaním kníh, ale aj ak knihy neznášaš, odporúčam ti ísť pozrieť Birminghamskú knižnicu, ktorá ťa svojim dizajnom úplne uchváti. Čo viac, na najvyššom poschodí sa nachádza The Secret Garden, v ktorej nájdeš veľa rastlín a stromov zo všetkých kútov sveta. Môžeš si zobrať knihu, sadnúť si na lavičku a čitať knihu doslova v oblakoch s výhľadom na celý Brimingham.

Nočný život

Čo by to bola návšteva v Brume bez návštev miestnych klubov a barov. Na nočnom živote v tomto meste sa mi páči to, že ponúka množstvo zábavy naozaj pre každého. Obľubené kluby sú napríklad Snobs, Nightingale ktoré majú viacero poschodí s rôznymi stages, ale isto neopovrhnite ani uličkou Gibb st, kde nájdete Ghetto golf bar alebo Birdies bar. Osobne som si skúsila prvýkrát párty na štýl Silent disco – pointa je v tom, že máš na hlave slúchadlá a DJ púšta hudbu len cez ne, nie nahlas. Je to dosť zvlástne keď si na chvíľu zložíš sluchátka dole a vidíš ľudí tancovať na imaginárnu hudbu, ale určite to odporúčam zažiť. Tiež som bola na High School Musical párty a môžem povedať, že ľudia v Birminghame to s kostýmami berú fakt vážne. Vyzeralo to tam skôr ako na hromadnom stretnutí roztlieskavačiek. Hoci má Snobs 3 poschodia bol úplne preplnený. Ale takým štýlom, ktorý som ešte nezažila. Ľudia boli všade a pomaly sa ozaj nedalo pohnúť ani dole schodmi. Ale isto to bol zážitok!

Londýn

Ak budeš v Birminghame na dlhšie, odporúčam si vyhradiť aj jeden celý deň na Londýn. Garantujem ti, že za jeden deň ho nestihneš prejsť celý, pretože je naozaj obrovský, ale urobi si nejaký itinerár vecí, ktoré chceš vidieť a stihnúť. Určite ti odporúčam vidieť okrem všetkých takých mainstream pamiatok aj kaviarničky v zabudnutých uličkách a prejsť sa okolo Temže.

Notes

Ľudia v Anglicku majú dosť vecí naopak.
A nejde ani tak o štýl jazdenia po ceste, alebo dopravné značenie. Týka sa to aj oblečenia.
Ak sa chystáte do Anglicka na skorú jeseň tak vám určite odporúčam brať kabát a nejaké kotníkové čižmičky, prípadne teplejšie tenisky.
Nebuďte však prekvapení! Domáci chodia v tričkách a kraťasoch. Bez srandy! Vonku 13 stupňov a slečna si vyberie letné šaty a sandálky!
Ľudia sú tam naozaj (Šialení) otužilejší.
A tým, že majú naopak všetko, myslím reálne všetko. Aj zástrčky. Takže si nezabudnite so sebou pribaliť aj adaptér!!! Bez neho sa ozaj nezaobídete.

  • Viac fotiek, videí a príspevkov nájdeš na mojom instagrame a v highlighte UK.

PS: Ak by ťa čokoľvek ohľadne môjho výletu alebo Birminghamu celkovo zaujímalo, kľudne mi napíš na mail/instagram, prípadne nechaj komentár. Rada ti pomôžem, ak budem vedieť.

S láskou
Karinka