Byť v Dubai počas Silvestra (najmä cez koronu) je podľa niekoho nerozvážnosť, no pre niekoho splnený sen. S @nora.kakos sme týžden pred odletom potvrdili letenky, urobili si testy a ani keď sme už sedeli v lietadle sme neverili, že to naozaj vyšlo a my ideme.

Na instagrame som vám dala priestor, aby ste sa pýtali otázky o Dubai a cestovaní, ktoré vás zaujímajú, pretože sa mi tak trochu počas tohto výletu zaplnil inbox (99+).

Všetky potrebné informácie o cestovaní, karanténe, potrebných testoch etc. nájdete na stránke leteckej spoločnosti, ktorou pôjdete a na https://www.mzv.sk .

* Určite si pri vstupe do Dubaia odporúčam zaobstarať emirátsku simkartu. Jednak sa vás na viacerých miestach, hoteloch a atrakciách budú pýtať na vaše “emirati number”, ale za dáta od SVK operatóra sa nedoplatíte. *

Asi najčastejšou otázkou bolo, koľko nás to stálo. Keď sme to prepočítali tak s dopravou, testami, letenkami, stravou, nakupovaním, ubytovaním a aktivitami – jednoducho celkovo, nás to vyšlo niečo cez 5 000€ každú. Áno je to dosť, ale poteším vás, pretože určite sa dá do Dubaia ísť za oveľa lacnejšie. Povedali sme si však, že kvôli situácii aká je, sa možno najbližšie niekam do zahraničia dostaneme o rok, a kto vie či vôbec. Preto sme si to chceli naplno užiť, najviac ako sa len dalo a veľmi sme teda nešetrili.

Druhou najčastejšou otázkou bolo, či sme boli pracovne alebo to bola dovolenka. Boli sme pracovne, aj keď práca bola tak 10% a zvyšok sme si užívali. Mali sme 2 meetingy, na ktorých sme si dohodli ďalší postup a to bolo tak všetko. Po celý čas bol s nami manažér, ktorý sa staral o to, aby sme boli v bezpečí, nezabudli sme sa v obchode, či sa nestratili v takom obrovskom meste.

Doprava

Do Dubaia sa dostanete jedine letecky. My sme šli Emirates z Prahy, ale letieť sa dá aj z Viedne rovnako Emirates či Turkish Airlines, kde však máte prestupy.

Čo sa týka dopravy v Dubai, najefektívnejší je Uber. Taxíkmi sme išli len pár krát, no mali sme aj týždňové kartičky na metro, ktoré sme využili až 2X. Na pešo v Dubai niekam dôjdete len ťažko. Prechádzať sa dá len po pláži či v nákupných centrách. Jeden večer sme sa vybrali z hotela k Burj Khalife a namiesto 20 minútovej prechádzky sme išli hodinu, lebo nemajú chodníky ani prechody. Ale bol to zážitok.

Stravovanie

Hoci sú hotelové raňajky sen, rozhodli sme sa nedávať si ich, pretože sme chceli vidieť čo najviac miest a vychutnať si to, že sedíme v kaviarni/reštaurácii a môžeme si bez väčších obmedzení vychutnať našu objednávku. Moje najobľúbenejšie miesto na raňajky bolo u Paula, a Norine v dobrej ázijskej reštike, ktorých tam bolo neúrekom. Skoro ma preučila na tento štýl kuchyne!

Ani neviem prečo, ale často sme jedli v McDonald’s, asi kvôli tomu, že tam mali hranolky veľké ako naše hlavy a obe McDonald’s milujeme, haha. Ale vďaka tomu, že je Dubai taký multikulturálny, nájdete tu reštaurácie z každého kúta sveta s naozaj kvalitným jedlom a veľkým výberom.

Aktivity

V Dubai je naozaj možné všetko. Od lyžovania, cez vozenie na štvorkolkách po púšti, šoférovania najluxusnejších áut, surfovania, návštevy pamiatok, budov a mešít… Najlepšie je si urobiť dopredu zoznam aktivít, ktoré chcete stihnúť. Všetky nájdete na tripadvisor, prípadne na visitdubai.

Nakupovanie

Ak ste nákupné maniačky a nakupovanie milujete (čo predpokladám, že áno, keďže ste na mojom blogu) pripravte sa, že vaša peňaženka utrpí infarkt. Majú tu totiž všetky obchody sveta! Všetko čo chcete, tu nájdete. Niektoré známe obchody ako HM, Mango… ktoré majú rozdelený tovar podľa svetadielov, majú v obchodoch pochopiteľne iné kúsky ako na Slovensku a dokonca sa inšpirujú aj arabskou kultúrou. My sme najviac nakupovali asi vo Victoria’s secret a Bath & Body works.

Hotely

Dubai ich má stovky ak nie tisícky. Vyberie si naozaj každý a bez problémov nájdete ubytovanie aj za normálnu cenu. My sme bývali v Media Rotana a JW Marriott Marquis. Oba môžem len odporúčiť. Krásny výhľad, luxusné izby aj kúpelne a perfektná dostupnosť.

Koronavírus

Čo sa týka momentálnych opatrení, pri vstupe do Emirátov potrebujete negatívny PCR test, prípadne vás môžu na letisku v Dubai požiadať, aby ste si urobili ďalší. V tom prípade musíte sedieť na hoteli, pokým nedostanete výsledky. Ináč tam všade nosia rúška, dodržujú 2 metrové rozostupy a dezinfekciu nájdete v každom obchode, na každom stole v reštaurácii aj v každom taxíku.

Všetky obchody, reštaurácie aj služby fungujú bez väčších obmedzení. Je tomu tak, pretože ľudia tu naozaj rešpektujú opatrenia, nosia rúška, používajú dezinfekciu a chránia nielen seba aj ľudí vôkol nich.

Ak budeš mať možnosť ísť sa do tohto mesta pozrieť, neváhaj. Odporúčam to vidieť a zažiť všetkými desiatimi. Sama som tu bola už druhýkrát a rozhodne sa tu ešte vrátim, ak nie presťahujem na pár mesiacov.

Úprimne som si tento únik z reality užila a hneď by som sa vrátila späť.

PS: Tu si môžete pozrieť krátky zostrih z Dubaia ?

Verím, že ste vďaka našim storkám prežili týžden v tomto meste snov s nami! Dúfam, že som v článku zodpovedala na všetky otázky. Ak ti však ešte niečo napadne, pokojne mi napíš do komentára a ja ti odpoviem. ?

S láskou
Karinka