Samozrejme, hneď po čistej vode.

Neviem ako ty, ale ja si už deň bez kávy hádam ani neviem predstaviť. Je to súčasť mojej rannej rutiny a ak ju náhodou vynechám, skôr či neskôr príde deficit energie. Niekedy, keď ju však aj vypijem, nepociťujem na sebe žiadnu zmenu alebo príval nových síl či entuziazmu. Prečo to je tak? Zaujalo ma to na toľko, že som sa rozhodla napísať tento post iba a len o KÁVE – najobľúbenejšom nápoji ľudstva, po ktorom siahame vždy keď si potrebujeme dodať energiu už od roku 1903, kedy bolo vytvorené prvé espresso. Od vtedy si prešlo si rôznymi vývojmi, experimentmi a vylepšeniami, aby sa dostalo do podoby, ako ho poznáme dnes. S kávou sa aj veľa obchoduje a pomohla niekoľkým miliónom ľudí zarobiť si, a vytvoriť obrovské celosvetové spoločnosti. Samozrejme v neposlednom rade pomohla aj mnohým študentom prejsť skúšky a zvládnuť stres.
Káva má okrem iného aj veľa pozitívnych účinkov na naše zdravie, zvládanie stresu, dvíha tlak, je rýchlym zdrojom energie… Dokonca podľa jednej štúdie konzumenti 2-4 šálok denne majú menšiu pravdepodobnosť spáchania samovraždy oproti ľudom ,ktorí kávu nepijú. Celkom dobré však?

Pijeme ju však správne? Niekto pije kávu ráno, niekto po obede, taliani nemajú problém dať si espresso či 2 ani večer. Kedy by sa však mala piť správne?
Nezávisí to ani tak od časti dňa ako od úrovne kortizolu (stresového hormónu) v našom tele. On zabezpečuje okrem iného aj to, aby bol dostatok glukózy v našom mozgu a ak je jeho hladina zvýšená sme viac v strehu – teda prebudení. Preto sa káva odporúča piť až po prívale kortizolu, pre dosiahnutie želaného efektu – čiže doplnenie energie. Teda hlavne po 9. hodine. Ďalšie dva časy počas dňa kedy sa kortizol tvorí sú medzi 12. a 13. hodinou, a medzi 17.30 a 18.30 hodinou, počas ktorých by sme sa mali taktiež radšej vyhnúť pitiu kávy ak sa nechceme cítime ešte viac unavení a bez energie.

Mojou najobľúbenejšou kaviarňou v Prešove je Saint coffee, kde zavítam skoro každý deň minimálne raz. Kedže to je už moja rutina, neexperimentujem ale idem na istotu. Vždy si ráno dám buď latte alebo ružové cappuccino. Tým, že mám intoleranciu na laktózu, je s tým dosť problém nájsť v našom meste takú kaviareň, kde by mi pripravili kávu z bezlaktózového prípadne iného neživočíšneho mlieka. Bohužiaľ, tu nemáme Starbucks ani Costu, no Saint coffee je dosť dobrá náhrada. Ponúkajú rôzne ochutené stále ale aj sezónne kávy, ako napríklad pumpkin spice latte, skinny coffee a podobne. Okrem iného majú v ponuke aj Matcha latte, ktoré si zvyknem dať poobede, kedže neobsahuje kávu, ktorú ja už poobede nepijem, ale chuťovo je vynikajúce. Kávu vám pripravia z klasického, nízko-tučného aj sójového mlieka, s orieškami, škoricou… presne podľa vašej chuti. Taktiež majú v ponuke aj rôzne čaje, limonády, smoothies, domáce zákusky, sendviče, jogurty, pudingy… Jednoducho každý si tu nájde to svoje.

** Ak patríš aj ty medzi “kávopičov” určite sa ti aspoň raz stalo, že si ju omylom rozlial alebo ti z nej aspoň kvaplo. Taký Stefan Kuhnigk z nemeckého Hamburgu, si na takomto niečom dokázal pekne zarobiť. Chodí po svete a z fliačikov rozliatej kávy tvorí roztomilé príšerky. Dokonca vydal aj knihu s názvom The coffeemonsters book . Ceny za jeho originál kresby sa pohybujú okolo 399€.

A ako by si kávu definoval ty?

Je aj pre teba niečím, bez čoho si nedokážeš predstaviť svoj deň?