Viem, že článkov o vplyve sociálnych sietí na náš život je už veľa, a sociálnych sietí sa hádam aj tak nikdy nevzdáme. Nejdem ťa teraz presviedčať o tom, že si máš vymazať účet na Instagrame ani zrušiť Facebook, pretože úprimne? Ani ja by som to nedala.
Chcem ti však ukázať iný pohľad na túto dobu, a ako môžeš ty zmeniť svoj postoj k sebe samému.


V prvom rade, by som sa ťa chcela opýtať: Ľúbiš sa? Úplne z hĺbky srdca, či len tak okrajovo lebo #selflove je ževraj dobrá a “in” ? Si so sebou 100% spokojný/á aj napriek svojim chybám? Je tvoja odpoveď “Nie.” ? … to som si myslela. Som na tom totiž presne tak isto ako ty!

V dnešnej dobe, kedy vládne Instagram a sociálne médiá vôbec, všetci trpíme nedostatkom sebadôvery. Je takmer nemožné ľúbiť samých seba a akceptovať sa takými, akými v skutočnosti sme. Každý deň sa pozeráme na množstvo dokonalých fotiek, videí, životov… a pritom si predstavujeme, niekedy aj želáme, aby sme boli tými ľuďmi my. Akokoľvek nezmyselne to môže znieť, pretože fotky sú dôkaz. Skutočne? Pretože nikto a nič z toho nie je dokonalé. A už vôbec ich životy a vzťahy, ktoré tak hrdo zdieľajú na sociálnych sieťach.

Samozrejme, na instagrame vyzerá skoro všetko dokonale. Ľudia sú vždy šťastní, pekní a užívajú si život bez toho aby urobili čo i len jediný chybný krok. Ale v skutočnosti sú len súčasťou najväčšieho divadelného predstavenia s názvom “Dokonalý život”. No nič také ako dokonalý život neexistuje! Jednoducho títo ľudia nie sú úprimní sami k sebe. Skrývajú pravdu, pretože sa za ňu hanbia, nie je pekná, alebo pre ľudí naokolo by nebola zaujímavá. Hanbia sa za to, že nie sú dosť dobrí alebo dokonalí, pretože majú svoje chyby.
Lenže sú ľudia a ľudia nie sú bezchybné stvorenia, práve naopak.

Najhoršie na tom celom je však to, že my sme tými ľuďmi. Scrollujeme instagram a niekedy závistlivo, či so slzičkou v očiach si prezeráme “verejné dokonalé životy” iných, neuvedomujúc si, čo reálne máme a nevieme si to potom vážiť.

Musíme si uvedomiť, že bez ohľadu na to, akokoľvek veľmi sa budeme tú dokonalosť snažiť dosiahnuť, nikdy nebudeme dokonalí. A to je úplne v poriadku a prirodzené.

A čo teraz? Neostáva ti nič iné ako naučiť sa, ako ľúbiť samého/samú seba aj so všetkými tvojimi nedokonalosťami, pretože oni ťa robia jediným originálom na svete – tým, kým si.

Love
Karinka