Žijeme v dobe, ktorá je presýtená. Ponuka je zvyčajne väčšia ako dopyt a často krát si ani nevieme vybrať, čo chceme, pretože trh je preplnený možnosťami, farbami a produktmi od rôznych firiem celkovo. Väčšinou chce mať každý všetko a nemáme poriadok v tom čo chceme, čo potrebujeme a ako to celkovo bude spolu vyzerať.

Je dosť ťažké sa rozhodnúť a ak človek nemá svoj vlastný štýl a presnú predstavu, vyberie si veci, ktoré sa mu v tú sekundu zapáčia podľa nálady. Keď nakupuje napríklad taký nábytok, ktorý chce mať určite dlhšie ako nejaký trendy kúsok oblečenia v skrini, nemusí to byť práve najšťastnejšia voľba.

*TIP*: Trendy v interiérovom dizajne 2019 budú hlavne zahŕňať oblúky a rôzne geometrické tvary. Farba roka by mala byť oranžová so zlatým podtónom ( odtieň living coral), taktiež sa nemusíte báť kovových a industriálnych prvkov. Ale ako to pri trendoch býva, vracajú sa do módy, ale netrvajú večne. Čiže skús zvoliť len nejaké trendy doplnky a oživiv si nimi byt/dom. Určite si neprefarbi izbu na oranžovo len pre to, že to je “in”. Skôr investuj do nájdenia svojho vlastného štýlu a môžeš ho okoreniť práve aj o tieto trendy prvky.

No čo však robiť, ak ešte nemáš vlastný štýl, len nejakú matnú predstavu z fotiek z Pinterestu, ale tvoja izba už nutne potrebuje zmenu? Od toho je tu dnešný článok! V spolupráci s online vyhľadávačom nábytku naprieč e-shopmi Favi.sk a ich partnerským e-shopom bellarose.sk som sa rohodla urobiť ti krátky prehľad štýlov v bývaní. V niektorom sa možno nájdeš, niektoré obrázky ťa možno inšpirujú a motivujú na zmenu.

Moderný štýl

Riadi sa okrem iného najnovšími trendmi, čiže momentálne by to mali byť čisté rovné línie, veľké otvorené presklené priestory, prevládajú tmavšie farby a kontrast medzi nimi.

 • Nadčasová elegancia a trendy kúsky
 • Kov, sklo, zamat, mramor, vzdušné materiály, matné tlmené farby
 • Sivá, čierna, hnedá

Romantický štýl

Samozrejme môj obľúbený. Je vhodný nie len pre romantické duše ale aj pre jemnejšie a elegantnejšie prevedenie vintage/retro štýlu. Určite dobrá voľba pre prejasnenie a zútulnenie bytu/domu. Stačí pár dobre zvolených bytových doplnkov, biely nábytok a romantika ako vyšitá.

 • Živé kvety, čipky, kvetinové vzory, pastelové farby
 • Antika, Francúzky štýl, sviečky, porcelán
 • Biela, ružová, sivá

Minimalistický štýl

Je veľmi čistý ale náročný na dosiahnutie. Všetko musí presne ladiť, žiadne kontrasty a rušivé elementy. Všetko je ladené do prirodzeného, naturálneho tónu. To podčiarkujú ak rastliny, ale len zelené listnaté, nie s farebnými kvetmi.

 • Strohá elegancia, čisté línie
 • Dizajnové vázy, striedme lustre, drevo, zelené rastliny
 • Biela, béžová, hnedá, zelená

Vintage štýl

Štýl ktorý sa viac a viac vracia do módy, a je pravidlo, že čím starší nábytok je, tým dodá väčšiu vintage atmosféru obývanému priestoru. Na vintage sú základom drevené podlahy, kachličky veľký masívny nábytok a treba vedieť ako pracovať s priestorom a využiť čo ponuka (trámy, výčnelky…).

 • Drevené podlahy, keramické dlažby, patchwork, kovové svietniky, závesy
 • Masívny drevený nábytok, rustikalny, toaletné stolíky, postele s vysokým čelom
 • Ľan, bavlna, zamat, hodváb, vlna, koža, krajky, výšivky

PS: Ak ti ani táto krátka štýlová príručka nepomohla a stále sa nevieš zaradiť k žiadnemu štýlu, pripadne si nie si až tak úplne istý/aj na tomto odkaze nájdeš krátky kvíz podľa ktorého zistíš k akému štýlu inklinuješ.

Tak aký štýl je ten tvoj?

Love

Karinka