*spolupráca*

Ešte pred tým ako si prečítaš tento článok, je dôležité spomenúť, že nie som žiadna chemička, ani skincare odborníčka a tobôž nie dermatologička. Tento článok je o mojej rutine a to ako jednotlivé produkty vplývajú a reagujú na môj (zmiešaný) typ pleti. Budem rada, ak ťa týmto článkom inšpirujem, aby si sa o svoju pleť staral/a viac. Ale hlavne aby si sa o ňu staral/a správne a dával/a jej to čo potrebuje.

Osobne ti odporúčam navštíviť dermatológa aspoň preventívne raz ročne, a taktiež dobrú kozmetičku. Určia ti typ pleti a keďže dokonalá pleť neexistuje (ani sa to dosiahnuť nedá), pomôžu ti s výberom tej správnej kozmetiky pre tvoj typ pleti, ktorá ti pomôže s daným problémom, ktorý máš (akné, pigmentové škvrnky, suché miesta, rýchlo sa mastniaca pleť…).


V poslednej dobe, si všímam, že čoraz viac dievčat si začalo uvedomovať, že to nie je len tak jednoduché mať peknú pleť.
Momentálny ideál krásy sú Rusky. Je ich pný instagram a pomaly každá jedna je krásna, s dokonalou pleťou ako bábika. Ale prečo to je tak? Všetky majú jedno spoločné – investujú do toho, aby vyzerali pekne. A investíciu nemyslím do plastických operácii a chemických peelingov. Každá investuje do kvalitnej kozmetiky a starostlivosti o pleť už doma a každá má svoju rannú a večernú rutinu, na ktorú nedá dopustiť.

Totiž ako sa o pleť staráš teraz, sa ti na pleti ukáže o 10 rokov neskôr. Veľa ti o tom prezradia aj baby na instagrame ako napríklad @smartbeauty.sk či @b_b_w_k a @anavi.j a mnoho ďalších.

Rada by som ti však predstavila moju rannú a večernú rutinu, ktoré som si zostavila aj vďaka pomoci a informáciám od dievčat spmenutých vyššie, a ukázala ti produkty, ktoré používam denno-denne.

RANNÁ RUTINA

Čistenie

Počas spánku sa nám na pleť lepia rôzne nečistoty a aj napriek tomu, že si večer pleť odlíčila, treba ju vyčistiť aj ráno. Hneď po prebudení si teda tvár opláchnem vodou a použijem zjemňujúcu čistiacu emulziu Cerave.

Séra a oleje

Následne si na pleť nanesiem tonikum a počkám kým sa vstrebe. Je to krok, ktorý občas vynechávam, keďže jediná funkcia toneru je pripraviť pleť (tým, že upraví pH na pleti) na nanášanie sér, olejov a podobne. Potom použijem Marine Hyaluronics od The Ordinary (TO) , ktoré si vmasírujem do pleti. Počkám, pokým sa to vstrebe a nanesiem rovnako od TO Niacinamide 10% + Zinc 1%. Taktiež to vmasírujem do pleti.

SPF

Tak si nanesiem ľahký denný krém a svoju rutinu ukončím spf 50 od La Roche Possay, na ktoré nikdy nezabúdam. SPF (rozumej opaľovací krém) je pre pokožku a hlavne pleť veľmi potrebný, keďže UV žiarenie, ktoré k nám preniká je škodlivé a sposobuje neschopnosť tvorenia nových buniek na pleti. O pár rokov sa vám môžu vytvoriť na pleti pigmentové švrnky, hlboké vrásky a tvoja pleť stratí elasticitu. Čiže na tento krok v žiadnom prípade nezabúdať!

Vitamín E

Keďže moja pleť ani z ďaleka nie je perfektná, na jej nedokonalosti dám obsah kapsličky vitamínu E, ktorý si nanesiem iba lokálne a jemne vmasírujem. Vitamín E napomáha rýchlejšiemu hojeniu. Takto je moja pleť čistá, ochránená a pripravená zvládnuť celý deň. Môže sa zdať, že obsahuje veľa krokov, no nezaberie to viac ako polhodinku.

Osobne by som bola radšej doživotne nenamaľovaná, no s peknou vypnutou pleťou ako by som mala skrývať nesprávnu starostlivosť o ňu pod nánosmi makeupu celý život. Preto na poriadnu skincare nedám dopustiť a stále hľadám, čo mojej pleti vyhovuje najviac.

Všetky produkty z lekárne BENU spomenuté v článku nájdete v sekcii telová kozmetika.

VEČERNÁ RUTINA

Double cleansing

Odkedy som vymenila micelárnu vodu za double cleansing metódu, kvalita mojej pleti sa náramne zlepšila! Celý proces je veľmi jednoduchý. A čo je ešte lepšíe, je šetrnejší k životnému prostrediu, lebo vám pri tom netreba žiadne odličovacie tampóniky. Najskôr si nanesiem na brušká prstov čistiaci olej na pleť, ktorý si vmasírujem do pleti. Čomu som sa zo začiatku divila, účinne odstráni aj vodeodolný makeup a líčenie očí, keďže sa dekoratívna kozmetika rozpúšťa najlepšie v olejoch. Ak je pleť zbavená makeupu, tak ešte do stále vlhkej pokožky vmasírujem emulziu od Cerave a tvár následne opláchnem.

*Double celansing stačí robiť len večer, pretože ráno na pleti nemáte žiadne zvyšky makeupu, ktoré by bolo potrebné odlíčiť (rozpustiť v oleji). Ráno úplne postačí si len pleť umyť vodou a vyčistiť.*

Hydratácia, Vitamín C

Tak použijem zopár kvapiek z Plant-derived Squalane od TO pre lepšiu hydratáciu. Následne si nanesiem Silicon C na pleť, ktorý sa však chystám nahradiť, kedže mi tento od TO veľmi nevyhovuje. Nakoniec si dám krém a na prípadné nedokonalsti použijem buď kyselinu salycilovú, alebo Drying lotion od Mario Badascu.

Peeling

2x do týždňa používam peeling AHA 30% BHA 2% od TO. Najradšej to zahrniem do svojej večernej rutiny a pred ním si len pleť vyčistím a nechám poriadne vyschnúť. Kyselinu nanesiem na pleť rukavicami a nechám pôsobiť 10 minút. Následne zmyjem vodou a pleť potom poriadne hydratujem krémom.

Máš aj ty svoju rutinu a overené produkty, na ktoré nedáš dopustiť? Napíš mi do komentára ako sa o svoju pleť staráš ty.

s láskou
Karinka

*Článok vyšiel v spolupráci s https://www.benulekaren.sk . *