Každý rok je prvé týždne veľké haló okolo všetkých novorčných predsavzatí, snov a cieľov. Keďže toto obdobie už prešlo, môžeme sa pustiť do skutočného plánovania. Verím, že ti nemusím vysvetľovať, aké dôležité je mať smerovanie v živote. Inak ani nevieš čo robíš, máš pocit, že tvoj život nemá zmysel a robíš jedno zlé rozhodnutie za druhým. Stále si v tom istom kruhu z ktorého sa nevieš dostať a najhoršie na tom celom je to, že nevieš prečo. Riešenie je však úplne jednoduché. Chýba ti CIEĽ.

V živote je veľmi potrebné mať plán, smerovanie, cieľ… nazvi si to ako chceš, ale je to niečo, čo chceš dosiahnuť, čo ťa ženie vpred. Jednoducho taká motivácia a dôvod vôbec žiť. To je jediná vec, ktorá ťa niekam reálne posunie a s ktorou aj niečo dosiahneš.

V článku Dreamboard 2019 som písala o tom, ako si zhotoviť svoju vision board (alebo dream board) na základe ktorej sa sústredíš počas celého roka na veci, ktoré si si tam dal/a, čo ti pomôže ich dosiahnuť. Rovnko v článku 5 dôvodov prečo nebudeš úspešný v roku 2020 sa dozvieš viac o tom, ako si máš správne určiť ciele, aby ťa motivovali a naozaj si ich dosiahol/la.

Viem, že minulý rok bol pre mnohých hrozný. Veľa vecí nevyšlo tak ako sme si predstavovali a naplánovali. No na druhú stranu, to bola možnosť dať si dokopy život, trochu si oddýchnuť a prísť na to, čo nám chýba, prípadne čo by sme chceli dosiahnuť.

Verím však, že tento rok bude lepší. Nie však preto, že situácia sa zmení a všetko sa vráti naspäť do normálu, ale preto, že si tento rok lepším jednoducho urobíme. Už sme si ako tak zvykli na online fungovanie, testovanie a všetky (nezmyselné) obmedzenia. Avšak celé toto obdobie nemá ani náhodou dobrý dopad na našu psychiku. Veľa z nás sa hľadá, nevie čo má robiť, stratilo prácu, či len jednoducho nevie kam ďalej. Preto je tento rok o to dôležitejšie, dať si cieľ, určiť si smer a vytvoriť si plán, podľa ktorého to dosiahneme.

Aby sme si to vysvetlili ako také plnenie snov funguje. Máš v hlave nejaký nápad. Ako náhle si ho napíšeš na papier, stáva sa z neho cieľ. Máš tak prítomnosť – to kde si teraz a nejaký veľký cieľ v budúcnosti a nič medzi tým. No a tú medzeru vyplníš plánom. Kontkrétnymi krokmi, ktorými ten veľký cieľ, z ktorého môžeš mať až strach, dosiahneš. No a to, ako to dosiahnuť ti vysvetlím v dnešnom článku.

I. ZMENA PRÍSTUPU

V prvom rade, musíš zmeniť prístup, akým si tieto ciele určuješ. Nestačí, že si to len povieš, zober pero papier a napíš si ich. Pojokne si pozri aj článok o tom ako si takýto cieľ určiť, aby si ho ľahšie dosiahol/la. Napíš si ciele, ktoré chceš dosiahnuť počas roka 2021. Neboj sa snívať, koniec koncov možné je všetko, závisí to od toho čo pre to urobíš.

2. KDE SI TERAZ

V ďalšom bode si povedz a uvedom kde si teraz – odkiaľ začínaš. Napíš si, ako sa kvôli tomu cítiš a prečo to chceš zmeniť. To bude tvoja motivácia, ak to budeš chcieť vzdať. Veď predsa sa nevrátiš späť do toho, kvoli čomu si sa cítil/a zle.

3. PLÁN, CESTA, SPÔSOB

Máme štartovací bod a cieľ, chýba nám však celý proces medzi tým – plán. To si znova treba napísať. Potrebuješ si presne v bodoch napísať, čo kedy a ako urobíš, aby si sa priblížil/a bližšie k svojmu cieľu.

Pri chudnutí si naplánuj čo budeš jesť, pri šetrení peňazí, koľko si kedy odložíš, pri písaní práce do školy, kedy napíšeš koľko strán… Jednoducho krôčik po krôčiku si naplánuj cestu až ku cieľu, ktorý sa zrazu už nebude zdať takým veľkým.

4. VYTRVALOSŤ

Na rad prichádza jedna z najťažích vecí a to je vytrvať v tom čo sme si naplánovali. Preto je dobré do nášho plánu zaradiť aj tzv. cheat days (oddychové dni) kedy si dáme pauzu od nášho cieľa. Môže sa zdať, že to je krok späť, ale práve naopak. Z dlhodobého hľadiska nikto nevydrží jesť zdravo 24/7, napísať 4 strany každý deň, či cvičiť hodinu denne. Niektoré dni sa cítime na nič, niečo sa môže stať, či len potrebujeme mať pokoj od všetkého. A je to úplne v poriadku, preto je potrebné si uvedomiť, že ak chceme dosiahnuť svoj cieľ, musíme rátať s tým, že sme ľudia. Nie naprogramované stroje.

Mne najviac pomáha, robiť si denné #todo listy. Každý deň si urobím taký menší plánik, čo chcem stihnúť urobiť. Preto ak ráno vstanem s tým, že sa necítim dobre, či potrebujem day off, v ten deň urobím len veci, ktoré sú neodkladné. Veci, ktoré môžem urobiť aj zajtra a počkajú, jednoducho presuniem. Načerpám tak potrebnú silu a na druhý deň pokračujem ďalej. Niekedy mi stačí hodinka v posteli navyše, či poobedie s priateľmi a môžem pokračovať ďalej v tom, čo som si naplánovala, všetko ale závisí od teba. Opäť tak platí staré známe pravidlo – počúvaj svoje telo, ono najlepšie vie čo potrebuješ.

5. MOTIVÁCIA

Ak cieľ nestroskotá na nedostatku vytrvalosti, tak ho zničí chýbajúca motivácia. Preto ti odporúčam naozaj si napísať na začiatku, prečo chceš niektoré veci zmeniť. Podľa štúdií nás viac motivujú negatívne pocity, ktoré nechceme zažiť znova. Je to totiž pud sebazáchovy.

Určite si pre motiváciu ale napíš aj svoje ciele, či vytvor si svoju dreamboard, aby si ich videl/a pred sebou a podvedome sa na nich sústredila.

Verím, že po tomto článku, už vieš ako sa dostať z toho začarovaného kruhu a dosiahnuť konečne sen, ktorý si tak dlho nevieš splniť.

Prajem ti preto veľa šťastia, no najmä zdravia do nového roka a veľa vytrvalostí pri plnení tvojich cieľov.

S láskou
Karinka