Pre život v 21. storočí je typický stres, naháňanie sa za niečim a neustály pocit nedostatku. Všetko napreduje rýchlo, sme netrpezliví a hľadáme krátke riešenia na dlhodobé problémy. Každý od nás chce všetko okamžite a ako dobre vieš, tento rýchly životný štýl neprospieva vôbec nášmu psychickému ani fyzickému zdraviu.

Ako to však zvládnuť?

Riešením sú pravidlá, aktivity a rutiny, ktoré nás vrátia do psychickej a fyzickej pohody. Pretože o tom by to všetko aj malo byť. Byť zdravý a mať k svojmu telu aj zdravý postoj.

Žiť vyrovnaný život a mať čo najviac vecí v rovnováhe.

Viem, že nie vždy sa to dá. Denne sme vystavovaní rôznym malým aj veľkým problémom a podnetom z okolia, ktoré nám poľahky rozhádžu našu rovnováhu. Preto sa v také dni riadim určitými pravidlami a zvykmi, ktoré mi v takýchto situáciach pomáhajú obdnoviť stratenú rovnováhu.

1. Nájdi si relaxačné hobby

Každého baví niečo iné a každý vypne pri inej aktivite. Medzi takéto relaxačné aktivity často patrí šport (cvičenie, beh, prechádzka), kreslenie, hra na hudobný nástroj, či počúvanie hudby alebo sledovanie filmu/seriálu. * Nechcem tu propagovať alkohol, no také dobré vínko s kamoškou je tiež alternatíva pri ktorej sa uvoľníš a trochu vypneš. *
Osobne najviac zrelaxujem v kuchyni. Čím náročnejší a komplikovanejší recept tým lepšie. Učí ma to trpezlivosti a prijatiu neúspechu ak mi niečo náhodou nevýjde. Na druhú stranu ma to učí aj nevzdávať sa a rozmýšľať nad inými alternatívami, ako čo vylepšiť, aby to vyšlo, alebo chutilo ešte lepšie.

2. Zdravá životospráva – vyvážená diéta

Nie darmo sa vraví, že si tým čo ješ. A naozaj jedlo ti dokáže dosť pomôcť no aj poškodiť v tom, ako sa cítiš. Osobne si kalórie nerátam a stravujem sa princípom na čo mám chuť to zjem. Nie je to najšťastnejšie riešenie, lebo popravde v tom čo jem mám trochu chaos. Bez ohľadu na to, že to neriešim preto, aby som sa cítila dobre mi niekedy pomôže si dať zdravý šalát, či lososa, no v niektorých chvíľach ma zachránia len hranolky z mcdonaldu. Úprimne som rada, že netrpím žiadnou PPP (poruchou prijímu potravy), čo je posledných pár rokov dosť veľký fenomén najmä medzi mladými dievčatami.
V strave sa preto riadim pravidlom počúvaj svoje telo a daj mu čo si pýta, pretože ono vie najlepšie aké živiny mu chýbajú. Je to reflex, ktorý máme od narodenia. Preto napríklad malé deti okusujú steny, alebo jedia piesok, pretože im chýbajú vitamíny, minerály či iné látky, ktoré telo potrebuje.

Svetovo najobľúbenejšia vyvážená diéta sa riadi pravidlom 80/20 (80% zdravo 20% nezdravo). To je konkrétne pri číslach keď ješ 5x denne – 1 nezdravé jedlo do dňa. Alebo jeden ‘cheat day’ týždenne. Čo je úplne super a najmä dodržateľné. Takéto ‘cheat meal’ alebo ‘cheat day’ ti naštartuje metabolizmus no aj ťa motivuje jesť zdravo, pretože to nezdravé máš akoby za odmenu.

Ako ku všetkým, tak aj k sebe je potrebné pristupovať s láskou, nenútiť sa a zbytočne si nekaziť psychickú pohodu. Nestojí ti stratiť samého/samú seba kvôli nejakému svetovému ideálu krásy, ktorý reálne ani neexistuje. Čiže to netreba hrotiť ani s tou zdravou stravou, pretože sa z toho môže stať nezdravý zvyk pre tvoju psychiku.

3. Motivácia je základ

Motivácia je nevyhnutná pre náš osobnostný rast, dosihanutie určitého cieľu, či na to, aby sme ráno vôbec vstali z postele. Každého motivuje niečo iné – od jedla, cez nejaké obrázky, či kamarátov, ktorí ťa podporujú v tom čo robíš. Problém nastáva, keď si nevieš nájsť motiváciu a absolútne sa ti do toho nechce. Osobne mi najviac chýba motivácia pri cvičení. A čo namotivuje fashion blogerku ku cvičeniu najviac? Žiadne fitness obrázky, či motivačné citáty, ale samozrejme, že nové oblečenie! A nie len také hocijaké. Práve na tom športovom mám rada, že sa môžem vyhrať s farbami, kombináciami a trochu pustiť fantáziu a štýl. Presne takéto fitness oblečenie od muscleagresive.sk je to o čom vravím. Farebné, kvalitné a funkčné. Teda ak sa chceš motivovať k cvičeniu a baví ťa móda, skús si kúpiť nové legíny, tenisky… čokoľvek. Nezaručujem ti, že ťa cvičenie začne zrazu baviť, ale aspoň sa budeš cítiť v novom oblečení lepšie. A o tom to celé v prvom rade má aj byť – cítiť sa dobre.

Máš aj ty svoj recept na vyrovnaný život? Napíš mi čo pomáha tebe!

* Článok vznikol v spolupráci s Muscleagresive.sk *

S láskou
Karinka