Destinácia, ktorú väčšina z nás vyhľadáva najmä kvôli oddychu, relaxu a špecifickej kultúre. Avšak moja nedávna návšteva nemala s dovolenkou nič spoločné. Navštívila som totiž vnútrozemie, provinciu Sanliurfa. Čiže žiadne more, žiadne popíjanie mojita na pláži ani párty do skorého rána, len hory, rieky a preľudnené mestá.

V Turecku som navštívila moho zaujímavých a dychberúcich miest, ktoré sa mi zapísali do srdiečka práve kvôli ľuďom, s ktorými som mohla spoločne zdieľať tú atmosféru. Ak sledujete moje storíčka na instagrame, tak ste už mohli niektoré z nich vidieť. Žiadne z týchto fotiek sa na môj instagram bohužiaľ nedostanú, hoci k ním mám krásne spomienky a niektoré sú naozaj nádherné, ale nesedia mi do feedu, na ktorom si v poslednom čase dosť zakladám. Taktiež niektoré boli fotené na iPhone, čiže kvalitou sa od zrkadlovky líšia a nebol so mnou môj fotograf, ktorý sa o túto stránku môjho internetového JA stará, tak fotky vyzerajú ináč a.k.a. nie som s nimi tak spokojná ako keby to fotil on. Každopádne sú to memories a som rada, že ich môžem pridať aspoň sem. Veď aj to bol dôvod, prečo som si tento blog založila.

No ale k veci. Naša cesta začala v Budapešti, kde sme odlietali z letiska do Istanbulu a tam prestúpili na let do Sanliurfy. Lietanie je oficiálne môj najobľúbenejší spôsob prepravy. Ten pocit keď vzlietaš, a vzďaľuješ sa od zeme, od všetkých problémov, a všetko veľké sa zrazu zdá úplne malicherným… je jednoducho neopísateľne oslobodzujúci a neviem sa ho nabažiť.

Miesta, ktoré sme navštívili, boli naozaj nádherné aj napriek tomu, že počasie nám veľmi neprialo. Skoro celý týždeň pršalo a teploty nevystúpili vyššie ako 12 stupňov, no aj napriek tomu bolo super. Videli sme miesta ako je Göbekli Tepe, Halfeti, Harran, ale navštívili sme aj provinciu Mardin, ktorá sa od 2,6 miliónovej Sanliurfy podstatne líšila najmä netypickou architektúrou rodu Artuqid.

Na Turecku ma asi najviac prekvapil ich štýl jazdy autom, pretože nedodržujú žiadne predpisy, nezapínajú si pásy, chodia na červenú, jazdia v protismere, vytvárajú si vlastné jazdné pruhy… ale najzvláštnejšie na tom je, že majú minimum dopravných nehôd.

Taktiež čo sa odlišovalo od našich zvykov bolo, že pijú veľa čierneho čaju. A tým myslím naozaj veľa. Závisí to od osoby, no priemerne 1 človek vypije 6-8 šálok čaju denne. Podáva vždy a všade a pijú ho vriaci. Čo sa týka stolovania, tak je pravda, že pre Turkov je typické jesť na zemi, no nie je to vždy pravidlo. Ak však do Turecka zavítate, odporúčam vám minimálne zažiť aspoň raz takúto večeru na zemi. Jedlo majú korenisté štipľavé, ale veľmi chutné. Ich stravovacie návyky sú považované za jedny z najzdravších, pretože konzumujú veľa ovocia, zeleniny, ryže, kuracieho mäsa a orechov.

Taktiež som som sa v Turecku maľovala, lenže full coverage make up, čo ja normálne nenosím. A čo vážne asi nepochopím je, že vždy sa mi tam podarili urobiť linky na prvý krát a dokonca úplne identické! Líčenia som striedala podľa nálady, no toto ružové sa mi samozrejme páčilo najviac zo všetkých.

Cestou nazad som si let krátila fotením na snapchat, počas prestupu nákupmi vo Victoria’s secret, či mojim obľúbeným Sturbucksom! Ešteže existujú tie letiská a vieme sa k tomu dostať aj my, obyčajní smrteľníci, z východného Slovenska.


Do Turecka som sa dostala vďaka projektu Erasmus +, o ktorom už iste veľa študentov počulo. Túto jedinečnú príležitosť som mala vďaka našej škole – GPPG a ak budeš mať niekedy možnosť zapojiť sa do tohto projektu, tak ťa prosím, ani na sekundu neváhaj!
Hneď ti vysvetlím prečo. Do tohto projektu je celkovo zapojených 6 krajín (Estónsko, Portugalsko, Taliansko, Poľsko, Turecko a Slovensko).
Pointa je, že sa robia “výmenné pobyty” do týchto krajín s určitým cieľom (napr. rozšíriť si vedomosti v oblasti biológie).
Okrem toho, že spoznáš kultúru danej krajiny, ochutnáš ich tradičné špeciality, navštíviš nové miesta a mestá, naučíš sa jazyk, spoznáš aj veľa nových a neobyčajných ľudí.

*Dúfam, že sa ti tento post, aj keď trošku dlhší a preplnený fotkami páčil a priblížila som ti aspoň trochu môj týždeň v Turecku.

**Napíš mi do komentára do akej destinácie sa chystáš najbližšie, prípadne akú krajinu by si chcel navštíviť.

S láskou
Karinka